Türkiye Cumhuriyeti'nin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yıldönümünü milletçe, büyük bir coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu hep birlikte bir kez daha yaşıyoruz.

23 Nisan 1920, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, milletimiz ve ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasını ifade etmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki İstiklal mücadelesinin en önemli yapı taşlarındandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, meclisin açılışını simgeleyen ve dünyada tek çocuk bayramı olma özelliği taşıyan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara armağan etmesi, gelecek nesillere duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun ve yine Vatanını ve İstiklalini ancak kendi azim ve kararlılığının kurtaracağının sembolü olan Millet Meclisi; milletimizin birlik ve beraberliğinin, kardeşliğinin ne kadar büyük güç olduğunun ve millet iradesi karşısında hiçbir gücün duramayacağının bütün dünyaya ilanıdır.

TBMM’nin açılması ile birlikte egemenliği üzerinde tek söz sahibi olan Milletimiz; bugüne kadar Cumhuriyetimizin bekasını, Milletimizin kardeşliğini, milli ve manevi değerlerimizi hedef alan saldırılara göğsünü siper ederek karşı durduğu gibi bundan sonra da bu saldırıları canı pahasına bertaraf etme güç ve inancında olduğunu tüm dünyaya göstermeye devam edecektir.

Nitekim Milletimiz bu dik duruşunu;, bu kararlılıkta olduğunu tarihimiz boyunca karşı karşıya kaldığımız en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe girişimine kalkışan hainlere geçit vermeyerek, devletimize, milletimize ve Milli egemenliğimizin sembolü olan Millet Meclisimize karşı yapılan saldırılara canı pahasına karşı koyarak bir kez daha en güçlü şekilde göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal’i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı

0
0
0
s2sdefault