19 Nisan Cuma gününü, 20 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece, Berat Kandili olarak idrak edilecektir.

Ramazan ayının habercisi Berat Kandili, üç aylar içerisinde yer alan mübarek gecelerden birisidir. Berat Kandili aynı zamanda, Müslümanların sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce Allah'a sığınarak, günahlardan arındıkları ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zamanlardan biridir.

Özünde; her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk, bağışlama ve bağışlanma bulunan; Yüce Allah’ın affına, merhametine, yardım ve bereketine vesile olan bu geceye erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Yüce Allah bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir.

Mukaddes gecelerimizden biri olan Berat Kandili’nin manevi iklimi içerisinde karşılıklı sevgi ve hoşgörüyü hâkim kılarak birbirimizi kucaklamalı, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz. Berat Kandili gibi manevi ve önemli günler hem gecemizi, hem de gönüllerimizi aydınlatarak her zaman birlik ve bütünlüğümüzün daha da pekiştiği günler olmuştur.

Bu gece anne, baba ve akrabaların kandilleri tebrik edilmeli, hayır duaları alınmalıdır. Fakir ve muhtaçlara imkânlar nispetinde yardım eli uzatılmalıdır. Unutmayalım ki, paylaşılmayan sevinç ve mutlulukların insan için fazla bir anlamı yoktur. Sevinç ve mutluluklar paylaşıldıkça artar, kederler de paylaşıldıkça hafifler.

Bu duygu ve düşüncelerle Berat Kandili'nin ülkemize  sağlık, barış ve saadet getirmesini dilerken, Akşehirli hemşehrilerim başta olmak üzere, ülkemizin ve tüm İslam Alemi’nin Berat Kandili'ni tebrik ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı