Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında yaşlılar haftası olarak kutlanmaktadır. Yaşlılarımız; dünümüz ile bugünümüz arasında köprü kuran, değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan en değerli ve kutsal varlıklarımızdır.

Yaşlılık dönemi herkes tarafından saygı ve itibar görmenin arzu edildiği, minnet ve şükran duygularının en üst seviyede beklendiği hassas bir dönemdir. Bu sebeple; yaşlılarımızı yük olarak görmek yerine; onlara ihtimam, şevkat ve sevgiyle yaklaşılması gerekir.

Peygamber Efendimiz  (SAV) gençleri, yaşlılara saygı göstermeye teşvik etmiş ve "Herhangi bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse, Allah da ihtiyarlığında ona hizmet edecek kimseler yaratır” diyerek bu hususun önemini vurgulamıştır.

Yaşlılarına gereken önemi vermeyen, onlara sahip çıkmayan, ihtiyaç duydukları saygı ve sevgiyi kendilerinden esirgeyen bir toplumun güven ve huzur içinde olması mümkün değildir.

Unutmamalıyız ki, kendimizin ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse,  yaşlılarımız da bizim özümüz, tarihi çınarlarımızdır. Onların bilgi ve birikimleri ve tecrübeleri, geleceğe ışık tutan bir kaynaktır.

Hepimizin bir gün mutlaka yaşlanacağının unutulmamasının düşüncesiyle tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftasını kutlayarak ellerinden öpüyor, hepsine sağlıklı ve  mutlu günler dileyerek ebediyete intikal edenlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet dileyip, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Salih Akkaya        
Akşehir Belediye Başkanı

0
0
0
s2sdefault