1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Aslında 3 Aralık günü bir kutlama değil, farkındalık günüdür ve engellilerimiz aklımıza sadece 3 Aralık tarihinde gelmemektedir.

Yarınlarına güvenle bakabilen mutlu ve huzurlu bir toplum yapısına ulaşmak; engelli-engelsiz tüm vatandaşlarımızın sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve sosyal haklar gibi sorunlarının çözülmesi ve onlara daha iyi yaşam koşullarının sağlanması ile mümkün olacaktır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca engelli insanımız bulunmaktadır. Her sağlıklı insanın potansiyel engelli adayı olduğu gerçeğini unutmadan yaşamalıyız. Bu nedenle; engelli insanlarımıza sahip çıkarak, onların sorunlarına ortak olmak, çözüm getirmek ve onlara yardımcı olmak, insani bir görevdir.

Akşehir Belediyesi olarak, engelli vatandaşlarımızın toplumun sunduğu olanaklardan  eşit şekilde faydalanabilmeleri için üzerimize düşen ne varsa, yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu hedefle; birçok kadroya engelli vatandaşlarımızı alarak, onların ve ailelerinin yaşamına katkıda bulunmayı örnek bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın en büyük zorluklarından biri de ulaşımda yaşadıkları zorluklardır. Belediyemiz yaptığı sosyal ve teknik alt yapı yatırımlarıyla, fiziksel çevrenin engelli vatandaşlarımızın gereksinimlerini karşılaması için önemli görevler üstlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda hizmete açtığımız Engelsiz Yaşam Merkezi kapsamında; engelli vatandaşlarımızın fiziksel, kültürel ve sosyal aktivitelere katılımı sağlanmaktadır. Ayrıca Engelli vatandaşlarımıza sunduğumuz KPSS kursunun yanı sıra; onları yaşama hazırlayan, kişisel gelişimlerine katkı sağlayan bilgisayar, çini, seramik vb. kurslar da düzenlenmektedir.

Şehrimiz genelindeki tüm engelli vatandaşlarımızın resmi kurumlardaki işleri, ya da hastaneye gitmek gibi sağlık hizmetlerinde kullanım amaçlı Engelsiz Taksi aracımız hizmete sunulmuştur.  Ayrıca engelli vatandaşlarımızın araçlarını şarj edebilmeleri amacıyla biri belediye binamız diğeri ise Nasreddin Hoca Meydanı’nda olmak üzere engelli araçları şarj istasyonları engelli hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Akşehir Belediyesi olarak zaman zaman hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle, akülü araç ve tekerlekli sandalye dağıtımı da yapmaktayız. Ayrıca yine cadde ve sokaklarımızda engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkabileceği rampalar ile görme engelli vatandaşlarımızın daha rahat yürüyebilmeleri için sarı iz yolları yapma çalışmalarımızı tüm hızımızla sürdürüyoruz. Engelli vatandaşlarımız için Çanakkale, Konya ve çeşitli illere kültürel geziler yaptırıyoruz.

Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak amacıyla yaptığımız çalışmaları sürdüreceğimizi ifade ediyor, engelli olduğu için, kimseyi toplumdan dışlamadan, hiçbir şeyden yoksun kalmamasına özen göstererek, vatandaşlarımıza sevgiyle kucak açmaya çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm vatandaşlarımıza hep birlikte mutlu, umutlu, güven içinde ve yaşamlarının engellenmediği güzel günler temenni ederken, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli hemşehrilerime en kalbi sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.    

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı