19 Kasım 2018  Pazartesi gününü, Salı gününe bağlayan gece Alemlere Rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlid Kandilini bir kez daha idrak edebilmenin huzurunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV), 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi dünyaya gelmiş ve bu nedenle bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” adı verilmiştir.

Yaşamı boyunca; sevgi, şefkat, merhamet ve hoşgörüyü, ilişkilerinde; hakkı, doğruyu, güzeli ve vefayı, ibadetlerinde ise ihlas ve samimiyeti öne çıkararak gönüllerin ışığı, tevhide susamış ruhların feyiz kaynağı, kâinat ağacının en mükemmel meyvesi olan Fahri Âlem Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV) bütün varlığıyla bize örnek olmakta, yaşamakta olduğumuz hayata ve geleceğimize ışık tutmaktadır. Mevlid Kandili, Peygamberimizin insanlığa bıraktığı mirası anlamak için de önemli bir fırsattır. Bu nedenle, toplumsal huzurun, barışın, birlik ve beraberliğin tesisini sağlayan böyle eşsiz fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu kutlu gecede; Hayatı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamber efendimizin güzel ahlakını bir kez daha iyice anlamalı ve bu ahlakı kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olmalıyız. Yüce Rabbimizin rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı bu gecede, dualarımızda ailemizi, şehrimizi, ülkemizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı da unutmamalıyız. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde, bu birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesi için niyazda bulunmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’mizin bütün İslam âlemine ve insanlığa; sevgi, barış, huzur getirmesini, insanlığın içine düştüğü sıkıntıların aşılmasına kardeşlik bağlarımızın güçlenmesine ve yeni rahmet kapılarının açılmasına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyor, hemşehrilerimin ve tüm İslâm Âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı