Aziz Türk Milletimizin şanlı tarihindeki bir dönüm noktası olan, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin sonucunda kurulan Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümünü kutlayabilmenin gurur ve sevincini bir kez daha yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti; yüzyıllardır hürriyetinden, bağımsızlığından ve onurundan taviz vermeden gerekirse bunun için ölmeyi tercih eden ama asla ve asla esareti kabul etmeyen Büyük Milletimizin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun en büyük nişanesidir.

Bu toprakları vatan yapmak için bir gonca gül gibi toprağa düşen binlerce şehidimizin kanıyla sulanmış yurdumuzda; Cumhuriyetimizin kurulmasında, Milli Mücadele Dönemi'nde Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yaparak gösterdiği destek ve çabalarla Akşehir’imizin de büyük katkısı olmuştur. Akşehir’imiz bu önemli süreçte adeta Cumhuriyetimizin doğmasına ev sahipliği yaparak tarihimizin altın sayfalarında yerini gururla almıştır.

Kurtuluş Savaşımız ve Çanakkale Zaferi’mizdeki o milli ruh günümüzde de hayat bulmaya devam etmektedir. 15 Temmuz tarihindeki hain darbe girişiminde yaşananlar, milletimizin devletimizle ne kadar bütünleştiğini, ne pahasına olursa olsun İstiklal Savaşı’ndaki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. Çanakkale Zaferi ve Kurtuluş Savaşı’mızdaki o milli ruh 15 Temmuz gecesinde bir kez daha şahlanmış ve hainlere gereken cevabı en güzel şekilde kararlılıkla vermiştir.

“Millete efendilik yoktur, hizmet vardır” düsturuyla, başta hükümetimiz, yerel yönetimlerde de bizler; hiçbir ayrım gözetmeden ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Amacımız; devraldığımız Cumhuriyetimiz gibi çok büyük ve değerli mirası; milli ve dini değerlerimize sahip bir şekilde, aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek, 2023 - 2053 ve 2071 hedeflerimize taşıyabilmektir.

Bu kararlılığı taşırken; geleceğe büyük bir umut, inanç ve gayretle yürümek azmi içindeyiz. Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü, kutsal bir inanç olarak muhafaza etmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti, bu aziz vatanın her karışını kanlarıyla sulayan büyük ecdadımızın azim ve inancı sayesinde kurulmuştur.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşı Kahramanlarımızı ve tüm Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Aziz Milletimizin ve Kıymetli Hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı