Güzel yurdumuzun her yerinde olduğu gibi Nasreddin Hoca’mızın torunlarını yaşadığı Şehr-i Beyza’mız Akşehir’imizde de yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha başlayabilmiş olmanın heyecanını mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu yeni eğitim öğretim yılında geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize, onları en iyi şekilde yetiştirebilmek için fedakarca çaba harcayan değerli öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

Çocuklarımızın bilgiyi üreterek toplumumuza ve milletimize faydalı hizmetler sunabilen, geleceğin dünyasında söz sahibi olan, teknolojiyi üretebilen fertler olarak yetişebilmesi büyük önem arz etmektedir. Günümüz dünyasında ülkeler; bilgi ve teknoloji toplumu olma ve birbirlerine üstünlük sağlama yolunda çok hızlı bir yarış ve değişim yaşanmaktadır. Kalkınmış ve modern ülkeler, eğitim sistemlerini sürekli yenileme ve gözden geçirme ihtiyacı duymaktadırlar. İstikbale güvenle bakan ve milletimizin istikbali için çalışacak bir gençliğin varlığı, ülkemiz için daima bir umut ve dinamizm kaynağıdır.

Milli ve dini değerlerimize sahip çıkan, iyi yetişmiş ve eğitim almış gençlerimizle, daha güçlü bir şekilde hedeflemiş olduğumuz 2023, 2053 ve 2071 yıllarına kendimizden emin bir şekilde koşmaya devam edeceğiz.

Akşehir’imide; Türkiye ortalamasının üzerinde bir eğitim öğretim standardına sahip olabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.  Akşehir Belediyesi olarak bizlerde bu standardı ve başarıyı daha da artırmak için milli eğitim teşkilatımıza yardımcı olmaya çalışıyor ve bunun için çeşitli projeler ve çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz. Başarılı öğrencilerimizi motive edebilmek için ödüllendirme, “Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor” projesiyle okullarımıza kitap ve kitaplık temin etme, okul tamiratları, bahçe düzenlemeleri, 11. Sınıflar için başlattığımız ‘Nasreddin Hoca’nın Torunları Ecdadıyla Buluşuyor’ projesi ile Çanakkale gezileri, Üniversite tanıtım gezileri vb. proje ve etkinliklerimizle çocuklarımızın daha iyi yetişebilmesi ve eğitim alabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.   Akşehir Belediyesi olarak her eğitim öğretim döneminde olduğu gibi bu yılda 34 okulumuzda  1-2-3-4. Sınıfta öğrenim gören  2.500 öğrencimize 96 bin 250 TL değerinde çanta ve kırtasiye yardımında bulunuyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana 5 yıl içerisinde de 12 bin öğrencimize toplam 371 bin 250 TL tutarında çanta ve kırtasiye yardımında bulunduk.

Bu duygu ve düşüncelerle; 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın; değerli öğretmenlerimize, tüm öğrencilerimize ve velilerimize bir kez daha hayırlara vesile olmasını temenni ederek, tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz, sevgi, sabır ve fedakârlıkla görevlerini yerine getiren tüm öğretmenlerimize de şükranlarımı sunuyor, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı