İstiklal Savaşımızda; Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yaparak, Büyük Taarruz Kararlarının alınmasına mazhar olan Akşehir’imizde; büyük zaferimiz 30 Ağustos’un 96.’ıncı yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu tüm Milletimizle birlikte bir kez daha yaşıyoruz.

Büyük Zaferimizin yıldönümünü kutlamanın yanı sıra; Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yapmış olan Akşehir’imizin, bu büyük zaferde ve bağımsızlık mücadelemizi kazanmada etkin bir rol oynayarak, adını altın harflerle tarihe yazdırmasının da haklı gururunu yaşıyoruz.

Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’mizin 947. Yıl dönümü kutlamalarını yaptığımız bu günlerde yine başka bir büyük zafer olan Milli Mücadelenin ve bağımsızlığımızın destanı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını yaşamanın coşkusunu tüm Milletimizle birlikte içimizde hissediyoruz.

İstiklal Savaşımızda yüce milletimiz her zaman olduğu gibi vatan savunmasında millî mücadeleye girişerek, yeniden dirilişin destanını yazmış ve bu destanın yazılmasında tüm vatan sathındaki şehirlerimiz olduğu gibi, Akşehir’imizin de fevkalâde katkıları ve hizmetleri olmuştur. Hatta öyle ki, düşmana son darbenin vurulmasında, şehrimizin çok büyük önemi bulunmaktadır. Şu tarihi bir gerçektir ki büyük zaferin tohumları, Akşehir’de atılmıştır. Milli Mücadele döneminde şehrimiz, 9 ay 10 gün boyunca Garp Cephesi Karargâhı'na ev sahipliği yaparak Büyük Taarruz'un stratejik planlarının yapıldığı yer olarak bağımsızlığımızın ve istikbalimizin kazanılmasında önemli bir merkez olmuştur. Akşehirliler vatan savunmasında da kanları, canları ve mallarıyla seferber olmuşlar, askere her tür desteği sağlayarak cephe gerisinin kahramanları olarak tarihteki yerlerini almışlardır.

Bu eşsiz zafer; bağımsızlık ve vatan sevgisiyle dolu olan Aziz Milletimizin, millet olma ruhunu gösterdiği, tarihimizdeki en görkemli örneklerden biridir. Bu ruh 15 Temmuz tarihindeki hain darbe girişimi sırasında da yine Aziz Milletimizin içinde yeniden alevlenmiş, canları ve kanları pahasına bu asil millet demokrasisinden ve bağımsızlığından taviz vermemiştir. Aziz Milletimizi bölmek, parçalamak çeşitli ekonomik oyunlarla yıkmak isteyen iç ve dış mihraklar şunu bilsinler ki; Türk Milleti asla ve asla toprak bütünlüğünden, milli iradesinden, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyecektir. Vatanımıza, birliğimize ve dirliğimize kastetmeye yeltenenler, Milletimizin cesareti ve mücadelesi karşısında hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Milli mücadelemizdeki ruh, ülke ve millet sevgisi ile dayanışma ve birlik anlayışı, bizim için yol gösterici olmaya devam edecek, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanları her zaman alt edecektir. Yaşadığımız şu zor günlerde; tek yürek olarak milletçe sergilediğimiz birlik ve beraberlik, ülkemizi kaosa sürüklemeye çalışanlara karşı verdiğimiz büyük mücadele, ülkemizin geleceğine olan güvenimizi daha da perçinlemiş, dosta güven verirken düşmanlarımıza da korku vermeye devam etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, böyle anlamlı bir günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  vatan için mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Gazilerimize de şükranlarımı sunarak, Aziz Milletimizin ve kıymetli hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutlayıp, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı