Şanlı tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs tarihi; Milli Mücadele’nin başladığı, bir milletin uyanışının ve millet iradesine dayanan tam bağımsız bir devletin kurulmasının sembolü olan Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir.

19 Mayıs; milletimizin kaderini değiştirip, insanımız için umut dolu bir başlangıçla Milli Mücadelemizin emsalsiz bir zaferle sonuçlandırılıp, bu cennet vatan uğruna binlerce şehit vererek bağımsızlığımızı kazanmamızın başladığı tarihtir. Bu mücadelenin ve eşsiz zaferin kazanılmasında; Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yapan ve Büyük Taarruz kararlarının alındığı şehrimiz Akşehir’in de büyük bir rolü bulunmaktadır.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen vatanımızı, bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle, gelecek kuşaklara teslim etmek de tüm gençlerimizin görev ve sorumluluklarının başında gelmektedir. Bugün ülkemizi bilimde, sanatta ve sporda başarı ile temsil ederek göğsümüzü kabartan gençlerimiz, büyük başarılara imza atmaktadır. Milli ve dini değerlere sahip olarak yetişen gençlerimiz sayesinde, ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hızla ilerleyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle de, tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı