Engelli vatandaşlarımızın hatırlanması ve toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla; 10-16 Mayıs tarihleri ‘Engelliler Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın hayattan kopmaması için bireyler olarak hepimizin üzerine düşen görevler vardır. Engelli insanlarımızı anlayabilmek, onlar için yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı sorgulayabilmek açısından bu haftanın önemi çok büyüktür.

Huzurlu ve güvenli bir toplum olabilmek, engelli vatandaşlarımızın da toplumun birer ayrılmaz parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluklarındandır. Engellilik; sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun değil, sosyal boyutlarıyla tüm toplumu yakından ilgilendiren ve tüm fertlerin ortak çabasını gerektiren hassas bir konudur

Her engelli kardeşimizin bu topluma ve milletimize kazandırabileceği, fayda sağlayabileceği bir konu mutlaka vardır. Önemli olan bu değerlerinin ortaya çıkarılmasına hepimizin katkı sağlayabilmesidir.

Akşehir Belediyesi olarak bizde engelli hemşehrilerimize hizmet verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Selçuklu Anadolu Lisesi yanındaki Engelsiz Yaşam Merkezimizi açarak engelli vatandaşlarımızı, her türlü kültürel faaliyetlerini yapabilecekleri aynı zamanda da çeşitli yürüyüş ve spor aktiviteleri yapabilecekleri bir tesise kavuşturduk. Ayrıca hizmete sunduğumuz ‘Engelsiz Taksi’ projemiz ile; şehrimiz genelindeki tüm engelli vatandaşlarımızın resmi kurumlardaki işlerinde yada hastaneye gitmek gibi sağlık hizmetlerinde evlerinden alınarak istedikleri yere gidip işlerini görebilme imkanlarını sağlıyoruz. Geçtiğimiz seneden bu yana biri belediye binamız diğeri de Nasreddin Hoca Türbemiz yanında olmak üzere 2 adet kurduğumuz engelli araçları için şarj istasyonları sayesinde şehrimizde yaşayan engelli kardeşlerimiz akülü engelli araçlarını ücretsiz olarak rahatça şarj edebiliyorlar. Yine engelli kardeşlerimiz için Halk eğitim Merkezimiz işbirliği ile açtığımız EKPSS kursu ve bilgisayar kursları ile onların topluma kazandırılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Şehrimizdeki birçok caddemize kazandırdığımız görme engelli vatandaşlarımız için kabartmalı kaldırımlar ile ilgili çalışmalarımız diğer cadde ve kaldırımlarda da devam ediyor. Ayrıca göreve geldiğimizden bu yana akülü engelli araçları ile tekerlekli sandalyeler dağıtarak destek verdiğimiz engelli vatandaşlarımız için akülü engelli aracı ve tekerlekli sandalye dağıtımlarımızı da imkanlarımız ölçüsünde sürdüreceğiz. Engelli kardeşlerimizi sosyal hayata daha fazla katabilmek adına onlar için Çanakkale, Konya gibi çeşitli şehirlerimize de tarihi ve kültürel geziler düzenleyerek tarihimizi ve kültürümüzü daha iyi bilmelerini ve öğrenmelerini sağlıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak görüyor ve bu haftanın engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda hassasiyetin ve bilincin artmasına vasıta olması temennisiyle, Engelliler Haftasını kutlarken; onları sevgiyle kucaklayarak ailelerine ve tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu, yaşam sevinci dolu günler temenni ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı