Sevgili Hemşehrilerim; Türkiye Cumhuriyet’inin 100. yılını kutluyoruz. Asırlık bir ülkenin ferdi olarak hepimiz mutluyuz ve haklı bir gurur içerisindeyiz. Ülkemiz 100 yıllık tarihi boyunca birçok zorluğa göğüs germiş, ancak hiçbir güç bize boyun eğdirememiştir. Önümüzdeki aydınlık Türkiye Yüzyılı yolunda da hiçbir güce boyun eğmeyeceğiz. Gayretimiz ve istikrarımız sayesinde kendine yeten ve tüm mazlumların umudu olan bir ülke olacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Liderliğinde, Türkiye Yüzyılında ay ve yıldızımızı göklere çıkarmak için canla başla çalışıyor olacağız. Ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkaracağız.

Bir Milletin her türlü imkânsızlığa rağmen vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla bağımsızlığına kavuşabilmek için inanç ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir zaferin adı olan Cumhuriyet: milli egemenlik çatısı altında; ırk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan milletin kendi egemenliğini kullandığı devlet yapısı, kardeşlik üzerine inşa edilmiş bir ortak değerler bütünü, kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimidir.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bugüne, bölünmez vatan toprakları üzerinde, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında, tek millet olarak yaşama uğrunda her şeyini feda edebilme anlayışına sahip olduk, bu ruhu tüm benliğimizde hissetmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Asırlık çınarımız uğruna, vatanlarını canlarından daha aziz bilen, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Kıymetli hemşehrilerim, 100. yılımız kutlu, cumhuriyetimiz payidar olsun!                                   

Akşehir Belediye Başkanı
Dr. Salih AKKAYA        

cumh