Toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği, insanı insan yapan değerlerin ve erdemlerin yoğun olarak yaşandığı bir Kurban Bayramı’nı daha milletçe birlik, beraberlik ve huzur içinde idrak etmenin sevincini ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Bayramlar, dini ve milli inançlarımızı örf ve adetlerimizle harmanlayıp, geçmişten devraldığımız mirası geleceğe taşıdığımız, mukaddes günlerdir. Kırgınlıkların ve dargınlıkların unutulduğu, karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği, hoşgörünün güçlendiği,güzel duyguların paylaşıldığı bayramlar,toplumsal yaşamımızda vazgeçilmez önem taşır.

Millet olarak dini ve milli duyguların yoğun olarak yaşandığı bu değerli günlerde, sahip olduğumuz güzellikleri paylaşırken, toplumumuzda yardım ve desteğe muhtaç vatandaşlarımızı hatırlamayı, kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak kardeşçe kucaklaşmayı ihmal etmemeliyiz. Bilhassa yaşadığımız deprem felaketinin ardından şehrimize gelen değerli depremzede misafirlerimizi de bu mukaddes günlerde unutmayıp, paylaşmanın hazzını onlarla birlikte yaşamalıyız.

Büyük Türk Milleti; asırlardan bu yana birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşmayı ön planda tutmuştur. Bu özellik; ülkesini, milletini, bayrağını ve sahip olduğu değerleri her zaman koruyarak yücelten acıda ve sevinçte bir olan Türk Milleti’nin ortak noktasıdır.

Bu günleri fırsat bilerek, hoşgörü, uzlaşma, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde, toplumsal çıkarlarımızı korumalı ,güzel ülkemizi ve geleceğimizi düşünerek hep birlikte çaba göstermeliyiz.

Toplumsal yaşantımızın en önemli günlerinden biri olan Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içerisinde yaşayabilmemiz için belediyemiz tarafından, saygıdeğer hemşehrilerimizin kurban ibadetlerini uygun koşullarda ve hijyenik ortamlarda yerine getirmelerine yönelik tüm tedbirlerin alındığını ve çalışmaların tamamlandığını belirtmek isterim. Hemşehrilerimizin de geçen yıllarda olduğu gibi çevre kirliliği oluşturmadan, kurbanlara eziyet vermeden kesimlerini yapacaklarına inanıyorum. Bu arada, Kurban Bayramı nedeniyle, seyahat edecek olan hemşehrilerimin, bayram sevinçlerinin acıya dönüşmemesini diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Akşehirli hemşehrilerimin, Türk Milleti’nin ve tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor en kalbi duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA         
Akşehir Belediye Başkanı