19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin yeniden doğuşunun günüdür. Samsun’da işgal kuvvetlerine karşı açılan bayrak, yeni ve dinamik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, Samsun’da başlatılan var olma mücadelemizi, emsalsiz bir zaferle sonuçlandırarak, uğrunda binlerce şehit vererek bağımsızlığımızı kazandık. Bu mücadelenin ve eşsiz zaferin kazanılmasında; Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yapan ve Büyük Taarruz kararlarının alındığı şehrimiz Akşehir’in de büyük bir rolü bulunmaktadır.

19 Mayıs 1919’da Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Türk Gençliği’ne bayram olarak armağan edilmiştir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük teminatıdır.

Muhtaç oldukları kudreti damarlarındaki asil kandan alan Türk Gençliği, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve İstiklalini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek gibi kutsal bir görevle şereflendirilmiştir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'ni bilimde, sanatta ve sporda başarı ile temsil ederek göğsümüzü kabartan gençlerimiz, büyük başarılara imza atmaktadır. İnanıyoruz ki, Türk Gençliği, ülkemizi ve istikbalimizi gözünü kırpmadan muhafaza ve müdafaa edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA         
Akşehir Belediye Başkanı