Annelik, karşılıksız ve koşulsuz bir sevgiye dayanan, hiçbir değerle kıyaslanamayacak kadar yüce bir duygudur. Bir insanın doğumundan ömrünün sonuna kadar emek, fedakârlık ve sevgiyle, sorumluluğunu gönüllü olarak üstlenmek oldukça meşakkatli ve kutsal bir görevdir.

Çocuklarımız, yaşama ilişkin ne varsa annelerinden öğrenirler. Varlıklarıyla güç bulduğumuz annelerimiz ilk öğretmenimiz ve yaşam boyu yol göstericimizdir.

Bu koşulsuz sevgi ve sorumluluğun karşılığında annelerimiz hatırlanmayı, değer görmeyi, saygıyı ve takdiri herkesten daha çok hak etmektedir. Yüce dinimizin 'Cennet Anaların Ayakları Altındadır' ifadeleri ile kutsallıkları belirtilen en kıymetli varlıklar olan anneler, her zaman her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Anne sevgisi sevgilerin en büyüğüdür. Annelerimize sevgimizi her fırsatta göstermeli, iyi günde ve kötü günde yanlarında olarak onlara destek olmalıyız.

Tarihin her döneminde, milletin bağımsızlığında ve varlığını sürdürmesinde, annelerimizin de çok büyük payı olduğunu göz önüne alarak, kadınların toplumsal hayatta da daha etkin olması; geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı sağlayacaktır.

Annelerimizin bu mutlu günlerinde evlatlarını bağrına basamayan, onları kucaklayamamanın hüznünü yaşayan, yüreği yaralı tüm şehit annelerimizin de her zaman yanlarında olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Onlar; yüreğimizde sonsuza kadar yaşayacak kahraman şehitlerimizin bize emanetidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, dünyanın en kutsal görevini üstlenen, varlıklarıyla hayatımıza anlam katan bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, ahirete irtihal eden tüm annelerimize de Allah’tan rahmet dileyip, tüm annelerimize en kalbi saygı ve selamlarımı iletiyorum.

Dr. Salih AKKAYA         
Akşehir Belediye Başkanı