Millet iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutlamayabilmenin mutluluğunu bir kez daha yaşıyoruz.

Milletimiz, tarihinin en sıkıntılı dönemini 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde geçirmiştir. Bağımsızlık ve hürriyetimize kasteden düşmanlar, Aziz Milletimizi tarihten silmek istemişlerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 98 yıl önce Ankara'da açılması, şanlı tarihimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur. TBMM'nin açıldığı bu gün, milletimizin istiklal uğrundaki kararlılığını ve istikbale ilişkin umudunu paylaştığı gün olmuştur.

“Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir" düsturuyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır.

Milli Egemenliğin ilan edildiği bu gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına da bayram olarak ilan edilmiştir.

Bu bayram, Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın; sağlıklı, eğitimli, mutlu, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli bireyler olarak yetişmeleri hepimizin ortak temennisidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İlk Meclisimizin kahraman üyelerini ve Milli Mücadelede emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyor; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı

23nisan