Kamuoyunun haber alma hakkının karşılanması ve doğru bilgilendirilmesi konusunda medya demokrasimizin vazgeçilmez bir ögesidir. Basın; halkı doğru şekilde bilgilendirdiği sürece, bireylerin ve toplumun da meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi, toplumla ve dünyayla sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olabilmektedir.

Şehrimizin, ülkemizin ve dünyanın gündemine ait gelişmeleri, sıcağı sıcağına kamuoyuna aktararak toplumun haber alma ve bilgilendirilme ihtiyacını karşılayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Gelişen teknolojiyle birlikte artık toplum daha hızlı ve baş döndürücü bir şekilde bilgiye ve haberlere ulaşabilirken, yeni medya diye tabir ettiğimiz sosyal medya üzerinden de dezenformasyona uğramış haberler olabilmektedir. Bu nedenle İlkeli ve objektif haber yapan, meslek ilkeleri ve basın ahlakından taviz vermeden, demokratik ve ahlaki sorumluluk bilinciyle, ilkeli bir şekilde çalışan gazeteciler ve basın mensupları, toplumumuz için önemli bir görevi yerine getirmekte ve gazetecilerin önemi daha da artmaktadır.

Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü şartta görevlerini yerine getiren gazetecilerimiz ve basın mensuplarımız, mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için fedakarca çalışmakta, bu fedakarlıkları da herkes tarafından takdir edilmektedir.

Akşehir Belediyesi olarak her zaman olduğu gibi, kişi hak ve hürriyetlerine saygıyı asla ihmal etmeden, doğru haber verme, tarafsızlık ve özel hayata saygıya dikkat ederek görevlerini yerine getirmeye çalışan tüm basın çalışanlarına ve kuruluşlarına, hizmet kapılarımızın her daim açık bulunduğunu belirtmek isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti yapan değerli yerel ve ulusal basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha kutluyor, ebediyete intikal eden tüm basın çalışanlarına da Allah’tan rahmet diliyorum.  Tüm basın mensuplarına en kalbi saygı ve sevgilerimi sunuyor, aileleri ile birlikte mutlu ve sağlıklı günler temenni ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA          
Akşehir Belediye Başkanı