İlim, bilgi ve irfanda geri kalmış bir toplumun, kendini geliştirmesi, refah seviyesini yükseltmesi ve ileri gidebilmesi nerede ise imkânsızdır. Bu nedenle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve çocuklarımızın her açıdan iyi yetiştirilmeleri, tarihlerini iyi öğrenmeleri, milli ve dini değerlerini özümsemeleri, sorumluluk sahibi olmaları, milletimizin istikbâli açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetiştirilmesi ise ancak ve ancak iyi eğitim alabilmeleri ile mümkün olacaktır. Bu nedenle vatanımızın her köşesinde sevgi, merhamet ve fedakârlıkla görevlerini ifa eden, çocuklarımızı yarınlarımız için hazırlayan, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyen değerli öğretmenlerimiz, ülkemizin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder’ diyerek eğitimin önemine dikkat çekmiştir.  ‘Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir’, ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır’ diyen Gazi Mustafa Kemal, öğretmene ve eğitime verdiği değeri bu sözleriyle pekiştirmiştir.

‘Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ inancı ve kültürüyle yetişen bu asil milletin bireyleri olarak bizler de; Hadimi Hazretleri’nin ‘Kamil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser’ sözünde olduğu gibi, en büyük eserleri yetiştirdikleri öğrencileri olan değerli öğretmenlerimize olan vefa borcumuzu çok çalışıp, ülkemizi daha da ileri seviyeye getirerek ödemeliyiz.

Akşehir Belediyesi olarak, değerli öğretmenlerimizin kutsal görevlerini daha rahat yerine getirmelerini sağlamak, sorunsuz ve güzel bir eğitim - öğretim ortamı hazırlamak için elimizden gelen her türlü desteği sağlıyor ve çocuklarımızın, gençlerimizin iyi yetişebilmesi için tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehit kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın her köşesinde, en zor şartlarda bile kutsal görevlerini yerine getiren değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutlayıp, şükranlarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı