Aziz milletimizin var olma mücadelesi vererek; varlığına yönelen tehditlere karşı eşi, benzeri görülmemiş bir kahramanlık örneği sergileyerek, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sonucu olan Cumhuriyetimizin 99.yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Büyük fedakârlık ve mücadele ile kurduğumuz Cumhuriyet; Türk milletinin makûs talihini değiştirerek bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin göstergesi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün dünyada haklı yerini alma kararlılığının bir emaresidir.

Bu toprakları vatan yapan binlerce şehidimizin kanıyla sulanmış yurdumuzda; Cumhuriyetimizin kurulmasında, Milli Mücadele Dönemi'nde Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yaparak gösterdiği destek ve çabalarla Akşehir’imizin ve Akşehirlilerinde büyük katkısı olmuştur. 9 ay 10 gün boyunca Kurtuluş Savaşı’mızın planlarının hazırlandığı şehrimiz,, cumhuriyetin doğumuna adeta zemin hazırlamış ve cumhuriyetin kara kutusu olmuştur.

Ecdadımızdan devraldığımız bu değerli mirası; milli ve dini değerlerimize sahip çıkarak, aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek, 2023 - 2053 ve 2071 hedeflerimize taşımak hepimizin en büyük görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti, 99 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi ile geleceğe büyük bir umut, inanç ve gayretle yürümektedir. Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü kutsal bir inanç olarak muhafaza etmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti, bu aziz vatanın her karışını kanlarıyla sulayan ecdadımızın azim ve inancı sayesinde kurulmuştur.

Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor, aziz milletimizin ve kıymetli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı