19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin yeniden doğuşunun günüdür. Samsun’da işgal kuvvetlerine karşı açılan bayrak ile yeni ve dinamik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da başlatılan var olma mücadelemizi, emsalsiz bir zaferle sonuçlandırarak, uğrunda binlerce şehit vererek bağımsızlığımızı kazandık.

19 Mayıs 1919’da Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliği’ne bayram olarak armağan edilmiştir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük teminatıdır. Muhtaç oldukları kudreti damarlarındaki asil kandan alan Türk Gençliği, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve İstiklalini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek gibi kutsal bir görevle şereflendirilmiştir.

Gençlik, toplumların geleceği, hazinesi, hafızası ve hâsılasıdır. Geleceğin tohumu olan gençliğin özüne bakarak, yarınımızı keşfedebiliriz. Yarınımızın nasıl olacağı ise, bugünün gençlerine verdiğimiz eğitim ve onlara nasıl yaklaştığımızla ilgilidir. Bir milletin yücelmesinde en önemli faktör gençliktir. Gençlik, toplumun da en önemli yapı taşıdır. Toplum hayatının büyük bir kısmını teşkil eden gençliğin donanımı, eğitim ve öğretimi, toplumun huzuru için büyük önem arz etmektedir. Toplumsal bilinci yüksek, istiklal ve istikbale yönelik hedefleri olan, milli birlik ve beraberliğe önem veren bir nesil, geleceği sağlam temeller üzerine inşa edilecek bir devletin de sigortasıdır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'ni bilimde, sanatta ve sporda başarı ile temsil ederek göğsümüzü kabartan gençlerimiz, büyük başarılara imza atmaktadır. İnanıyoruz ki, Türk Gençliği, ülkemizi ve istikbalimizi gözünü kırpmadan muhafaza ve müdafaa edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm gençlerimizin ve değerli hemşehrilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

19 mayis face twitter