Mübarek kandil geceleri; bizleri birbirimize daha çok bağlayan, milli birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendiren, önem verdiğimiz müstesna gecelerdendir. Feyiz ve bereketin coştuğu bu müstesna ve özel gecelerimizden bir tanesi de mübarek Miraç Gecesidir.

Miraç; bir yükseliştir. Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) şahsında, tüm insanlığın önünü açan, yükselişin sembolü, yeni ufukların, yeni keşiflerin doruğa çıktığı Miraç mucizesinin bir kez daha anılacağı bu gece; Allah'a yakınlaşma, dua etme, ibadet etme gibi en temel dini vecibelerin doruğa çıktığı zamanlardır. Miraç; her şeyden önce yükselme yollarının yegâne sahibinin Allah olduğunun bilincine varabilmektir. Kullar olan bizler bu yükselişi ancak, Allah’ın razı olacağı bir hayatı yaşayarak gerçekleştirebiliriz.

Tüm mübarek gecelerde olduğu gibi Miraç Gecesi de birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişerek dualarımızın top yekûn Allah'a arz edildiği gecelerdendir. Bizler de, bu manevi iklimi fırsat bilerek, aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, yüce dinimiz İslamiyet’in bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerimizin en üst seviyede yaşanmasına gayret göstermeliyiz.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimin ve İslam Âleminin Mübarek Miraç Kandilini tebrik ediyor, Miraç Kandilinin, milletçe yükselmemize ve yücelmemize vesile olmasını temenni ederken, bu mübarek gecenin tüm insanlığa ve İslam Âlemine huzur, barış, sevgi, kardeşlik ve esenlik getirmesi temennisiyle hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Dr. Salih AKKAYA        
Akşehir Belediye Başkanı

mirac kandili billboard