Millet iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102.yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, milletçe birlik ve beraberlik içinde bir kez daha kutlayabilmenin gururunu, mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz.

Yokluklar içerisinde kurulan İlk Meclis, önce milletimizi tek bir çatı altında toplamış sonra da eşine az rastlanır bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Tarihte eşine az rastlanır bu destansı mücadele sonucunda, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştır.

Milletimiz; bugüne kadar Cumhuriyetimizin bekasını, milletimizin kardeşliğini, milli ve manevi değerlerimizi hedef alan saldırılara göğsünü siper ederek karşı durduğu gibi bundan sonra da bu saldırıları canı pahasına bertaraf etme güç ve inancında olduğunu tüm dünyaya göstermeye devam edecektir.

Nitekim Milletimiz bu dik duruşunu; tarihimiz boyunca karşı karşıya kaldığımız en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe girişimine kalkışan hainlere geçit vermeyerek devletimize, milletimize ve milli egemenliğimizin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimize karşı yapılan saldırılara canı pahasına karşı koyarak bir kez daha en güçlü şekilde göstermiştir.

23 Nisan hem egemenliğin ilan edildiği anlamlı gün hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramdır. Bu bayram, Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı, mutlu, eğitimli, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli bireyler olarak yetişmeleri ortak temennimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ilk meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede kanlarını canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile ebediyete irtihal eden gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm çocuklarımızın ve aziz Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

23nisan