Hayatımızın her alanında varlıklarıyla bizleri onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, anne olmak gibi kutsal bir mertebeye sahip olan, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.

Şanlı tarihimizde birçok fedakârlıklar gösteren kadınlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında da büyük emekleri olmakla beraber, tüm dünya ulusları içinde en çok saygıya değer olan kadınlardır. Ülkemizin ve toplumumuzun geleceği; annelerimizin, kadınlarımızın yetiştirdiği ve yetiştireceği insanlar sayesinde şekillenmiş ve şekillenmeye devam edecektir.

İstiklal Savaşımızda; sırtında top mermisi taşıyan, askere destek sağlayan, bağımsızlığımızın kazanılmasında yadsınamayacak katkılar sağlayan kadınlarımız, bu vatan ve millet için, canını feda etmeye hazır nesilleri de yetiştirmişlerdir.

Türk kadını bugün gerek kamu ve özel sektör yönetiminde,  gerek sivil toplum kuruluşlarında ve üretimde kısaca; yaşamın her alanında büyük başarılara imza atarak, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir.

Ancak kadınlarımız bugün geldiği konumlar, elde ettiği başarılarla kalmamalı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar’ sözünü unutmamalıdır.

Diğer yandan, toplumun belli kesimlerinde kadınlarımız hala ezilmekte, şiddet görmekte ve istismara maruz kalmaktadır. Ancak; son yıllarda kız çocuklarının okuma oranının yükselmesi ve kadınlar için hayata geçirilen meslek edindirme projeleri ve bu tür projelere verilen desteklerle, kadınlarımız hak ettikleri değere kavuşmuşlardır.

Karşılıksız emeğin, şefkatin, tükenmez kaynağı kadınlarımız, bizi millet yapan değerlerin her birimizde hayat bulmasında, yaşatılmasında en çok payı olan aile ve toplum hayatının temel direğidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün; kadının saygınlığı ve hakları konusunda önemli bir farkındalığa vesile olmasını, bu alanda yaşanan sorunların çözümüne katkı sunmasını temenni ederek, tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü tekrar kutluyor; başta şehit eşleri ve anneleri olmak üzere; şefkatin sevginin, fedakârlığın ve üretkenliğin simgesi olan tüm kadınlarımıza; aileleriyle birlikte, mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

billboard 8mart