‘Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım’ diyen aziz milletimizin tüm fertleri olarak milletini, bayrağını, vatanını ve istikbalini canı pahasına koruyan, türlü kahramanlıklarla dolu şanlı bir geçmişe sahibiz. "Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz" düsturuyla hareket eden kahraman milletimizin evlatları; göğüslerini vatanlarının selameti için siper ederek milletimizin nezdinde en muteber mertebeye erişmişlerdir.

Şehitlik ve gazilik unvanları; milletimizin gözünde, hiçbir maddi değerle, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir şereftir. Şehit ve gazilerimizin büyük fedakârlıkları, üstün cesaretiyle, gaza ruhunu yaşatarak bizlere vatan kıldığı bu kutsal topraklara sahip çıkmak ve onu her ne pahasına olursa olsun savunmak her ferdin en büyük ve asli görevidir.

Aziz Milletimiz; Çanakkale ve İstiklal Savaşları’ndaki bağımsızlık mücadelesi başta olmak üzere terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hainlere karşı dururken; vatan, bayrak ve bağımsızlığını tüm değerlerin üzerinde tutmuş, bu uğurda şehit ve gaziler vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, şehit ve gazilerimizin paha biçilmez fedakârlıkları sayesinde daha da güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir.

Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları, ülkemizin ve bizlerin en kıymetli emanetleridir. Vatanseverlikleri, cesaretleri ve unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, hak ettikleri saygı ve hürmeti göstermek, hayatta kalanları hatırlamak ve sorunları ile yakından ilgilenmek toplum olarak en büyük sorumluluğumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e İstiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı 'Müşir ve Gazi' unvanı verilişinin yıl dönümünü olan böyle anlamlı bir günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan tüm gazilerimizi de minnet ve şükranla bir kez daha anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı

19eylul billboard