İstiklal Savaşımızda; Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yaparak, Büyük Taarruz planlarının ve kararlarının alınmasına mazhar olan Akşehir’imizde; büyük zaferimiz 30 Ağustos’un 99.’uncı yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu tüm Milletimizle birlikte bir kez daha yaşıyoruz.

30 Ağustos tarihi; yüzyıllar boyunca bizleri bu topraklardan kazıyıp atmak için bir araya gelen güçlere karşı Büyük Türk Milleti’nin verdiği tarihî cevabın adı; 26 Ağustos 1071’de Malazgirt’le başlayan Türk hâkimiyetinin bir kez daha perçinlendiği ve Anadolu’nun kadim ve ebedi Türk yurdu olduğunun tescil edildiği bir gündür.

İstiklal Savaşı’mızda yüce milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatan savunmasında millî mücadeleye girişerek, yeniden dirilişin destanını yazmış ve bu destanın yazılmasında tüm vatan sathındaki şehirlerimiz de olduğu gibi, Akşehir’imizin de fevkalâde katkıları ve hizmetleri olmuştur. Şu tarihi bir gerçektir ki büyük zaferin tohumları, Akşehir’imizde atılmıştır. Milli Mücadele döneminde şehrimiz, 9 ay 10 gün boyunca Garp Cephesi Karargâhı'na ev sahipliği yaparak Büyük Taarruz'un stratejik planlarının yapıldığı yer olarak bağımsızlığımızın ve istikbalimizin kazanılmasında önemli bir merkez olmuştur. Akşehirliler vatan savunmasında da kanları, canları ve mallarıyla seferber olmuşlar, askere her tür desteği sağlayarak cephe gerisinin kahramanları olarak tarihteki yerlerini almışlardır.

Milli mücadelemizdeki ruh, ülke ve millet sevgisi ile dayanışma ve birlik anlayışı, bizim için yol gösterici olmaya devam edecek, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanları her zaman alt edecektir.

Çok şükür ki, bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan Cumhuriyetimiz, Aziz milletimizin azmi ve gayreti sayesinde her geçen gün daha da kalkınmakta, daha da güçlenmekte, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda kararlı ve emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, böyle anlamlı bir günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  vatan için mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Gazilerimize de şükranlarımı sunarak, Aziz Milletimizin ve kıymetli hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutlayıp, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

30 agustos 2020 billboard