Değerli hemşehrilerim; Kurtuluş savaşının zor koşulları altında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101.kuruluş yıl dönümünü ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşamaktayız.

Şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan 1920 tarihi, sadece TBMM’nin açılış tarihi değil, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun ilan edildiği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımının atıldığı önemli bir tarihtir. Ecdadımız o gün, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla kenetlenmiş, bağımsızlığını tesis etmeyi başarmış, Milli iradenin tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de açarak tüm dünyaya ilan etmiştir.

23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı, dünyada ilk ve tek Çocuk Bayramı olarak bütün insanlık için barış dolu, aydınlık bir geleceğin çağrısıdır. Tüm dünya çocuklarının katılımıyla kutlanılan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, gelecekte ulusları yönetecek ve yönlendirecek olan nesilleri ortak bir coşku etrafında bir araya getirmesi gayesiyle dünya barışına katkısı göz ardı edilmemelidir.

Barış, sevgi, umut ve kardeşliğin yeryüzündeki en saf temsilcileri olarak, dünyaya en güzel gözlerle bakan, bizlere yaşama heyecanı veren, çocuklarımızın yüzlerinde gülücüklerin daim olması, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmaması en büyük arzumuzdur. Gözlerindeki pırıltıda ülkemizin aydınlık geleceğini gördüğümüz çocuklarımız, küçücük bedenlerinde atan kocaman yürekleriyle bizleri geleceğe taşıyacaklardır.

Sevgili çocuklar biliniz ki bayrağını vatanını milletini ailesini ve arkadaşlarını seven çocukları mutlu bir gelecek bilimde teknolojide çağı yakalamış hatta çağın üstüne çıkmış bir Türkiye beklemektedir. Geleceğimizin teminatı olan siz çocuklarımıza yarının gözüyle bakıyor ecdadın emaneti bu güzel ülkeyi geleceğe taşıyacağınıza inanıyoruz. Milli egemenlik milletin namusudur şerefidir haysiyetidir. Onu sonsuza kadar koruyun ve muhafaza edin. Bu zorlu günleri de hep birlikte milletçe aşacak ve umutlu yarınlara hep birlikte yürüyeceğiz. Gelecek sizlerindir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 101. yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bu yıl da çok geniş kapsamlı etkinliklerle kutlamak istiyorduk ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs nedeniyle bayramı evlerimizde, balkonlarımızda kutlayacağız. Belediyemiz tarafından Akşehir’ de eğitimlerini gören çocuklarımıza bugünün anısına dağıttığımız hediyelerimiz ile evlerimizi süsleyip Bayramımızı evlerimizde kutlayacağız. Belediyemiz Bando Takımı tarafından 23 Nisan 2021 Cuma günü sokaklarımızda gerçekleştireceğimiz etkinliklerimize sizlerde dağıttığımız bayraklarımız, rüzgâr güllerimiz, balonlarımız ve taçlarımız ile balkonlarınızdan bizlere eşlik ederek Marşlarımızı hep birlikte söyleyip bu günümüzü hep birlikte kutlamaya davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ilk Meclisimizin kahraman üyelerini ve Millî Mücadele’de kanlarını canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile ebediyete irtihal eden Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

23nisan sosyal