Dün ve bugün arasında köprü kuran, medeniyetimizin mihmandarları, varlıklarıyla bize güç veren, bilgi ve birikimleriyle genç nesillere yol gösteren değerli büyüklerimize verdiğimiz önemi ve kıymeti gösterebilmek amacıyla, her yıl 18-24 Mart tarihleri arası ‘Yaşlılar Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Bizleri yetiştiren, sonsuz sevgi ve sabırla geleceğe hazırlayan tüm yaşlılarımıza, saygı ve sevgimizi göstermek, hayatlarını kolaylaştırmak ve onların gönlünü hoş tutmak toplumumuzun bir geleneğidir. İnsan hayatı, mevsimler gibidir. Baharı, yazı,  sonbaharı, kışı vardır ve hayatın her dönemi, ayrı özelliklere ve güzelliklere sahiptir. Yaşlılık; bedenin yorulduğu ancak ruhun tecrübeyle yoğrulduğu bir bilgelik dönemidir. Yaşlılarımız; yuvalarımızın dayanağı, bereket kaynağıdır. Her insan bir gün yaşlanacaktır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de “Allah, sizi güçsüz olarak yaratan, sonra güçsüzlüğün ardından bir güç veren, sonra gücün ardından bir güçsüzlük ve yaşlılık verendir. O dilediğini yaratır. O hakkıyla bilendir, kudret sahibi olandır” buyrulmuştur. Bu nedenle kendimizin de bir gün yaşlanacağını göz önünde bulundurarak, yaşlılarımıza, özellikle anne ve babamıza, dedelerimize, ninelerimize saygıda kusur etmemeli, onların hayır dualarını almalıyız.

Yaşlılarına gereken önemi vermeyen, onlara sahip çıkmayan, ihtiyaç duydukları saygı ve sevgiyi kendilerinden esirgeyen bir toplumun güven ve huzur içinde olması mümkün değildir. Devletimiz de son yıllarda yaptığı hizmet, proje ve uygulamalarla yaşlılarımızın daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamasına vesile olmuştur. Özellikle salgın döneminde yaşlılarımızı hastalıktan korumak için yapılan çalışmalar takdire şayandır.

Yüce Peygamberimizin (S.A.V.) “Küçüklerimize merhamet etmeyen büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” hadis-i şerifini hatırlatarak, hepimizin bir gün mutlaka yaşlanacağının unutulmaması düşüncesiyle tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftasını kutlayıp ellerinden öpüyor,  hepsine sağlıklı ve uzun ömürler dileyip, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı

yasli billboard

0
0
0
s2sdefault