18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıldönümü Mesajı:

Büyük Türk Milleti; tarihi boyunca vatanını, istiklalini ve istikbalini korumak için emsalsiz fedakârlıklar göstererek, cesaret dolu mücadeleler vererek, tarihi boyunca şanlı birçok zaferler kazanmıştır.

18 Mart 1915 yılında kazandığımız Çanakkale Deniz Zaferimiz de bütün dünyayı hayrete düşürerek parmak ısırtan, emsalsiz bir destandır. Çanakkale Deniz Zaferi; Türk Tarihi’nde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte; inanç, azim ve cesaretle örülmüş bir destanın adıdır. Bu destan, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olunca, Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olmuştur.

Bağımsızlık savaşı veren nice milletlere emsal olmuş bu büyük zafer; 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine koşan ve güçlü bir Türkiye’yi inşa eden bizlere de ilham olmaktadır.

Kahraman Ordumuzun “Çanakkale Geçilmez” nidalarıyla kazandığı Çanakkale Zaferi’nde; yaralı düşmanı hastaneye sırtında götüren, vurduğu düşman gemisinden denize düşen askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Mehmetçik, Türk Ordusu’nun savaşta dahi insanlığını unutmadığını göstererek yalnız Gelibolu‘da değil tüm dünya uluslarının gönlünde de abideleşmiştir.

Bilinmelidir ki, Çanakkale ruhu bugün bizim için ihtiyacımız olan en önemli güç kaynağıdır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir. ‘Bir hilal uğruna batan güneş’ olmayı kendilerine en büyük paye gören şühedanın bizlere bıraktığı mukaddes vatan topraklarını ve onların emanetine sahip çıkmak için milli ve dini değerlere sahip, iyi yetişmiş çocuklarımız ve gençlerimizle Aziz Milletimiz, teknolojide ve bilimde de destanlar yazmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türklerin yenilmezliğini, Mehmetçiğin azmini ve iradesini gösteren bu büyük zaferin 106. yıldönümünde;  başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere; ülkesi ve milleti için canını vererek şehitlik onuruna erişen tüm Aziz Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, Kahraman Gazilerimize de saygı, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

sosyal